+90 286 213 67 68
Cevatpaşa Mah. Bahriye Üçok cad. No:50/3 Merkez Çanakkale Türkiye
Any Desk
Alpemix
Alpemix Servis
E-fatura Doğrulama İşlemi
E-faturanız GİB sistemine ulaştı mı, hata var mı? Buradan kontrol edebilirsiniz.

E-fatura Doğrulama ve Görüntüleme Aracı

E-Fatura kelimesi muhasebe işlemlerinin varsayılan kavramına girdiği günümüzden bu yana, e-fatura işlemleri ile ilgili bir çok teknik seçenek bulunmaktadır. Bu yazımızda, bunlardan birisi olan E-fatura gönderim sonrası doğrulama işlemini anlatacağız. E-fatura'nız Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) Sistemlerine uygun mu, karşı alıcıya ulaştırıldı mı ve ne zaman teslim edildi gibi soruların cevabını E-fatura doğrulama aracı ile bulabilirsiniz. 

E-fatura görüntüleme aracı nedir?

E-Fatura Görüntüleyici UBL TR 2.0 XML formatındaki belgelerin görüntülenmesini ve doğrulanmasını sağlayan bir araçtır.

e-Faturanın ya da Kabul/Red sistem yanıtının kâğıt çıktısı, e-Posta ile iletilmesi, faturaya “Aslı Gibidir” yazılması vb. uygun değildir. e-Faturanın geçerli hâli GİB üzerinden başarıyla geçmiş XML’idir.

E-fatura görüntüleme aracı nasıl çalıştırılır? 

E-Fatura Görüntüleme aracını aşağıdaki şekilde kullanabilirsiniz. 

1- Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) https://ebelge.gib.gov.tr/anasayfa.html adresinden yada buraya tıklayarak görüntüleme aracını indirebilirsiniz. 

2- E-fatura Görüntüleme Aracını çalıştırabilmeniz için bilgisayarınızda Java programının yüklü olması gereklidir. Java yüklemek için kurulum dosyalarımızdan buraya tıklayarak faydalanabilirsiniz. 

3- Bilgisayarınıza indirdiğiniz E-fatura Görüntüleme Aracına tıklayarak çalıştırın. Aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir. 

4- E-fatura sisteminden indirdiğiniz xml dosyasını buradan seçip yükleyin. 

4- Yükleme sonrası sırasıyla Doğrula ve Sorgula butonuna bastığınız zaman ilgili faturayı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) Sistemi üzerinden kontrol eder ve iletilmesi doğru bir şekilde tamamlandı ise aşağıdaki ekran karşınıza çıkar. 

Bu ekranda E-faturaya ait fatura tarihi, imzalama zamanı, GİB'e iletilme zamanı, alıcıya iletilme zamanı ve iptal/itiraz durumunu görebilirsiniz. 

E-arşiv Fatura Sorgulama

E-fatura dışında oluşturdunuz E-arşiv faturaları da Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) sistemi üzerinden kontrol edebilir, faturayı teyit edebilirsiniz. E-arşiv fatura sorgulama ekranına bu linkten ulaşabilirsiniz. 

Soru Sorabilirsiniz
Buradan bilgi alabilirsiniz.
Merhaba
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz ?